בדיקת חלבון עוברי

כותב: פרופסור שלו

בדיקת סקר ביוכימי שליש שני להריון נקראת גם בדיקת חלבון עוברי או תבחין משולש.

הבדיקה מבוצעת באמצעות בדיקת דם, שאינה פולשנית ואין בה כל סיכון לאם או לעובר. מטרתה לאתר עוברים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות בתסמונת דאון. היא מכונה גם בדיקת התבחין המשולש ("חלבון עוברי"). שם הבדיקה נגזר משלושת החלבונים הנבדקים בדם האם: חלבון עוברי (AFP), חלבון הורמון שליתי (HCG) והורמון (estriol E3).

הכנות לבדיקת חלבון עוברי ומה קורה אחריה

אל הבדיקה יש להביא את תוצאות בדיקת האולטרסאונד האחרונה או את בדיקת השקיפות העורפית על מנת לאמת את גיל ההריון. את תשובות הבדיקה מקבלים עד 7 ימי עבודה ולאחריה אפשר לחזור לחיים שגרתיים.

מה בודקים בבדיקת תבחין משולש?

בבדיקה נבדקים שלושה חלבונים בדם האם:

  1. חלבון עוברי – AFP.
  2. גונאדוטרופין שליתי – HCG.
  3. אסטריול חופשי E-3.

החלבון העוברי מיוצר בכבד העובר. הוא עובר מדם העובר למי השפיר, ומשם לדם האם וכך ניתן למדוד את רמתו.

שלושת החלבונים נמצאים בדם האישה רק בהריון ורמתם משתנה בשלבי ההיריון השונים. נמצא שרק בשבועות 16-20 להריון קיימת התאמה בין רמות חריגות של החלבון העוברי בדם האם ובין הסיכון להמצאות מום במערכת העצבים של העובר.  לכן, יש לבצע את הבדיקה בשבועות 16-20 (מומלץ בשבועות 17-18).

במידה ומבצעים בדיקת מי שפיר מומלץ לבצע את בדיקת החלבון העוברי לפני בדיקת מי השפיר. אמנם החלבון העוברי נבדק בבדיקת מי שפיר, אבל שני המדדים הנוספים, גונאדוטרופין שליתי ( HCG) ואסטריול חופשי( E-3) לא נמדדים בבדיקה.

חלבון עוברי – תוצאות

חיזוי הסיכון לתסמונת דאון על פי בדיקת החלבון העוברי נעשית על פי נתונים סטטיסטיים. תוצאות בדיקת הסקר הביוכימי לא מצביעות באופן מוחלט על עובר פגוע בתסמונת דאון, אלא מלמדות רק על הסיכון הסטטיסטי ללידת תינוק כזה. באמצעות הבדיקה ניתן לזהות כ-65% מהעוברים עם תסמונת דאון.

ניתן להוסיף לבדיקה גם מרכיב רביעי בשם אינהיבין (Inhibin) ואז הבדיקה נקראת "תבחין מרובע". הוספת אינהיבין משפרת את רגישות הבדיקה בעוד 5%.

שילוב של בדיקת חלבון עוברי כולל אינהיבין, תוצאות השקיפות העורפית וסקר ביוכימי שליש ראשון [הבדיקה נקראת "בדיקה משולבת – Integrated test"] מעלים את החיזוי לתסמונת דאון ליותר מ-90% (טווח 50%-95%, ניקוליידיס 2004). עם זאת ל-5% מהנשים עם עובר בריא תתקבל תשובה כוזבת על סיכון גבוה לעובר עם תסמונת דאון. רק בדיקת מי שפיר מאפשרת זיהוי מוחלט של 100% לתסמונת.

בעוד שרמה נמוכה מהנורמה של החלבון העוברי מעלה את הסיכון לתמונת דאון, הרי כאשר החלבון העוברי גבוה באופן חריג, מצביעות על ליקויים מולדים בעובר ובעיקר עמוד שדרה מפוצל spina bifida, ליקוי בראש העובר anencephalus , אי סגירת דופן הבטן omphalocele , מומי לב, וגם עקב מות העובר.  תוצאות כאלה מחייבות בדיקה מעמיקה (סריקה מכוונת באולטרה סאונד) של העובר וגם לפנות לייעוץ גנטי.

פענוח תוצאות חלבון עוברי נעשה כך:

  • הרמה התקינה של החלבון העוברי הינה 0.2-2 MoM.
  • הרמה התקינה של HCG הינה  0.15-3 MOM
  • הרמה התקינה של E3 הינה  0.35-4 MOM

התוצאות נמדדות בערך (MoM (Multiple of Median – כפולות חציון, כלומר עד פי כמה הערכים הנמדדים גדולים מערך החציון המתאים לגיל הריון בהיריון תקין.
כאשר ריכוז החלבון העוברי בדם האם תקין (0.2-2 MoM)  וכן סריקת האולטראסאונד של מערכת העצבים תקינה יש סבירות של 99.9% שלעובר אין מום מולד כמתואר מעלה.
כאשר ריכוז החלבון העוברי גבוה פי 2.5 מהנורמה יש סיכון למום מולד.

ערכים גבוהים של גונדוטרופין שלייתי (HCG) (מעל 3 MOM) מגבירים את הסיכון לסיבוכי הריון כמו עליה ביתר לחץ דם, פיגור בגדילה במיוחד בשליש השלישי של ההריון ולידה מוקדמת. HCG בערכים נמוכים (פחות מ 0.15 MOM) , מגביר את הסיכון לטריזומיה 18 בעובר.

כאשר רמות ה אסטריול (E3) נמוכות מהנורמה (פחות מ 0.35 MOM), ייתכן מצב של מחלות עור   (ICHTIOSIS) בעובר  וחוסר באנזים סטרואיד סולפטאז (שיביא לעור יבש ומקושקש).  רמות נמוכות יכולות להצביע גם על הפרעה הורמונלית בבלוטת יתרת הכליה וכן אפשרות להפלה מאיימת.

מה עושים במקרה של תוצאות לא תקינות בבדיקת חלבון עוברי?

במקרה ומתקבלת תוצאה חריגה של אחד משלושת החלבונים, תוזמן האישה לייעוץ גנטי בו תוסבר לה משמעות התוצאות.  בייעוץ הגנטי נלקחות בחשבון תוצאות שתי בדיקות הסקר (סקר ביוכימי שליש ראשון ושני) וכן תוצאות סקירת המערכות המוקדמת. בדומה לסקר ביוכימי שליש ראשון, גם בדיקת חלבון עוברי אינה טובה במקרה של הריון רב עוברי. בכל מקרה, תשובות ותוצאות סופיות וחד משמעיות ניתן לקבל רק באמצעות בדיקת מי השפיר.

כתבות נוספות