פרופ יוסי שלו

פרופסור יוסי שלו / מומחה לבדיקות מי שפיר

שלום לכן,
אני מומחה ברפואת נשים ולידה ועוסק ברפואת העובר ובדיקות מי שפיר. התמחיתי במיילדות, גינקולוגיה ופריון באגף נשים ויולדות בבית החולים ע"ש שיבא. הייתי אחראי על יחידת האולטראסאונד באגף נשים בתל השומר ולאחר מכן בבית חולים השרון. במקביל לעבודתי כיום במסגרת בית החולים אני מטפל במרפאתי הפרטית בתל אביב ומבצע את דיקורי מי השפיר בבית חולים אסותא / רמת החייל ת״א.

המומחיות העיקרית שלי באבחון מומים בעובר. תחום זה כולל ביצוע בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה לשם זיהוי מומים כרומוסומליים בעובר. כמו כן אבחון מומים באולטרהסאונד (סקירת מערכות מוקדמת, סקירת מערכות מאוחרת, סקירת מערכות שלישית וסקירה מכוונת).

אני עוסק בבדיקות מי שפיר שנים רבות. בתחילת הדרך [שנות השמונים] היה נהוג לבצע את בדיקת מי השפיר בלי לדעת את מיקום העובר והמחט היתה מוחדרת לחלל הרחם על פי הרגש בלבד. כרופא צעיר, הצגתי לרופאים בארץ ובחו"ל כיצד לשפר את ביצוע בדיקת מי שפיר בעזרת אולטראסאונד. כיצד ניתן לזהות תחילה את מיקום העובר, לקבע היכן המקום המתאים להחדרת המחט בלי לפגוע בעובר ובשליה והיכן קיימת כמות מתאימה של מי שפיר. רבים מהרופאים הסתייגו מהשמוש באולטראסאונד בזמן ביצוע בדיקת מי השפיר. כעת זו חובה להשתמש באולטראסאונד בזמן הדיקור על מנת להשגיח אחר מהלך המחט בחלל הרחם. אני מדריך את הרופאים הצעירים בבית החולים כיצד לבצע את בדיקת מי השפיר. לכל מטופלת יש להעריך את מידת "הקושי"על מנת לבצע דיקור מי שפיר מדויק. הדרכת הרופאים המתמחים קשורה ברכישת מיומנות בהבנה המרחבית של החלל ברחם, היכן נמצא העובר, היכן השליה, היכן חבל הטבור, מהו המקום הנכון לבצע את הדיקור, איך מחדירים את המחט במצבים שונים בהם קיים קושי בזיהוי מקום מתאים לבדיקת מי השפיר. דיקור מי שפיר הינו הליך פולשני שיש להתכונן אליו. כמו בכל נושא, צריך מיומנות וניסיון רב על מנת לבצע את הפעולה בצורה טובה ובטוחה.

נשים רבות מתלבטות לגבי ביצוע בדיקת מי שפיר. הבדיקה מעוררות שאלות וחששות רבים. מתי היא נחוצה? כיצד היא מבוצעת? האם קיימים סיכונים לאם או לעובר? מה בעניין הפלה הקשורה בבדיקת מי השפיר? ומה הסיכוי ללדת ילד עם תסמונת כאשר לא בצעים את הבדיקה. האם גם בחורות צעירות צריכות לבצע את בדיקת מי השפיר? גם צעירות מגיל 35?
ההחלטה קשור ברגישות רבה, בהיסוס, בפחד מהפעולה המגובה לפעמים בסיפורים ששמענו מאחרים.
קיימת אי בהירות רבה הקשורה בנושא בדיקות מי שפיר. אני מקדיש זמן רב לכל מטופלת שלי להסבר מקיף הקשור בבדיקה.לכל אחת ניתן לתת בסוף הליך הייעוץ את ההמלצה הנכונה והמתאימה לה. לשם כך, יש להתחשב בנתונים שונים הקשורים בביצוע בדיקת מי השפיר – הפרטים הטכניים, הסיכונים והיתרונות, הרקע הגנטי ומה ניתן לבדוק בשיטות הבדיקה השונות והחדשות.

מטרת מרכז המידע לספק את המידע הזה וכלי עזר נוספים על מנת לסייע לזוגות בהריון להגיע להחלטה הנכונה להם אישית. האם לבצע את הדיקור, האם לבצע במקומו את בדיקת הדם "החדשה", ואולי להסתפק בסקירת מערכות כפי שנהוג במקומות רבים בעולם. מטופלת /בני הזוג המעונינים לקבל מידע הקשור בהריון האישי, ניתן לפנות אלי בקישור שבאתר זה או למרפאה. אשמח לעזור ככל שניתן.

על המרפאה

המרפאה קיימת במשכנה הנוכחי בתל אביב מזה כ20 שנה. המקום נבחר מלכתחילה באזור רגוע ושקט. עם זאת היא נמצאת באזור מרכזי בצפון תל אביב, נוח להגעה ברכב פרטי וציבורי.

הטיפולים במרפאה כוללים את מירב התחומים במיילדות, גינקולוגיה, פריון ורפואת העובר. דגש מיוחד ניתן למעקב אחר העובר והתפתחותו בשלבי ההריון השונים. והכוונה, אבחון גדילה עוברית תקינה וחריגה, זיהוי מוקדם של סיכון לתסמונת גנטית כבר בשליש הראשון להריון, הדמיה אולטראסונית בדו, תלת, וארבע מימד של האברים בעובר וסקירה מכוונת בשליש הראשון, בשליש השני ובשליש השלישי של ההריון. מוניטור עוברי מבוצע בשליש השלישי כהשלמה למעקב אופטימלי אחר מצב העובר.

בפגישה במרפאה ניתן להחליט במשותף על ביצוע בדיקת מי שפיר. במקרים אחרים, ניתן לבצע בדיקות דם חדשות לאבחון מוקדם כבר בשליש הראשון של פגמים כרומוזומליים בעובר, או לקבוע מועד לבדיקת סיסי שליה כאשר נדרשת תשובה מהירה וכוללנית בזמן הקצר ביותר.

האווירה במרפאה נינוחה, שקטה ורגועה.
בצוות האתר נמצאים פרופ' יוסי שלו, עדנה שפירא | אחות ומזכירה, פנינה קופרברג | מזכירה.

במקרים בהם נדרש יעוץ גנטי מורכב בהחלטה על ביצוע בדיקת מי שפיר ניתן יהיה לקבל הכוונה משתי רופאות ילדים מנוסות ומומחיות בגנטיקה רפואית – ד"ר דורית לב | מנהלת המכון הגנטי בבית חולים וולפסון וד"ר חנה וינקלר | רופאה בכירה במכון לגנטיקה רפואית בבית חולים וולפסון. יעוץ גנטי שלם לא יינתן במסגרת האתר, אלא במרפאות הפרטיות שלהן.

.

כתובת המרפאה: שדרות סמאטס 20, תל אביב.

טלפון: 03-5466646 | נייד: 077-9965407

פקס: 03-5460347 | אימייל: shalev.prof@gmail.com

קבלת מטופלות ימים ב' ד' ה' בשעות הבוקר, ימים ב׳ ד' אחר הצהרים.
דיקורי מי שפיר באסותא רמת החייל בכל ימות השבוע ועל פי תאום מראש.

אמהות ממליצות