איך למנוע מקרי רשלנות רפואית במעקב הריון

מאמר אורח

לאורך תשעת חודשי ההריון כל אישה נמצאת תחת פיקוח והשגחה רפואית, במסגרת מעקב הריון.

מדובר על מגוון בדיקות שגרתיות יותר ופחות, שמטרתן לנטר את מצבה הבריאותי של האם ההריונית, כמו גם את קצב הגדילה, ההתפתחות והמצב הבריאותי של העובר.

בדיקות ומעקב ההריון יכולים להתבצע במסגרת קופת החולים או באופן פרטי, באמצעות כל רופא נשים המתמחה בתחום ולפי בחירתה של האישה.

מעקב סדיר אחר התפתחות ההריון, בהתאם להמלצות משרד הבריאות, מאפשר לזהות כבר בשלב ראשוני ומוקדם בעיות בריאות שעלולות להשפיע על האם ההריונית והעובר.

לזיהוי מוקדם של בעיות כלשהן, במסגרת מעקב ההריון, חשיבות רבה ביותר בכל הנוגע לסיכוייה של האם לעתיד לעבור הריון תקין וללדת עובר בריא.

חשוב מאד שהרופא המלווה את מעקב ההריון שלך יהיה מומחה בתחום ויפעל בהתאם להמלצות האיגודים המקצועיים ומשרד הבריאות, בכל הנוגע להפניית האם ההריונית לביצוע הבדיקות הנדרשות לאורך חודשי ההריון. יש החשיבות רבה בפענוח קפדני של ממצאי הבדיקות, ובמיוחד בדיקת סיסי שליה (שבוע 10 עד12 להריון), שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת (שבוע 13-17 להריון), בדיקת מי שפיר (מהשבוע ה-16 להריון ולאחריו) וכן סקירת מערכות שניה.

קיימת חשיבות רבה ביורת בהפניית האם ההריונית לביצוע בדיקות אחרות ונוספות, בכל מקרה של גילוי ממצא מחשיד באחת מבדיקות מעקב ההריון השגרתיות, הגם שלעיתים בדיקות אלה אינן מכוסות בסל הבריאות ומצריכות מימון פרטי.

באחריותו של הרופא המבצע את מעקב ההריון להסביר וליידע את ההורים לעתיד בכל ממצא משמעותי העולה מהבדיקות של האם והעובר במהלך תשעת החודשים.

במסגרת חובת הגילוי (סעיף 13ב לחוק זכויות החולה) החלה על הרופא המטפל באם ההריונית, נכללת החובה למסור לה מידע עדכני ומלא אודות מצבה הבריאותי ומצבו של העובר.

הדברים נכונים גם ובמיוחד במקרים בהם קיים חשש לבעיה רפואית, בעיות התפתחות, מום לבבי בעובר או כל ממצא בעייתי אחר, כאשר במסגרת חובת הגילוי עליו להמליץ לאם על ביצוען של בדיקות מיוחדות ומשלימות, על מנת לברר לעומק את מצב ההריון ולאפשר להורים לעתיד לקבל החלטה מושכלת לגבי טיפולים אפשריים והעתיד לבוא.

במקרים שבהם הרופא לא מאבחן בעיה רפואית בעובר, באחת מהבדיקות במסגרת מעקב ההריון, ובשל כך נמנע מלהפנות את האם להמשך בירור ממוקד שהיה מתבקש לו אבחן ממצא בעייתי בהתפתחות העובר, שאז ניתן יהיה לבסס עילה לתביעת רשלנות רפואית במקרה של לידת ילד או ילדה הסובלים ממום מולד או בעיה רפואית קשה, שאותה היה צורך לגלות ולאבין במסגרת מעקב ההריון.

ממלץ שלא להתפשר ולבחור את הרופאים הטובים ביותר, שאליהם ניתן להגיע במסגרת מעקב ההריון שלך ובמיוחד לצורך ביצוע הבדיקות החשובות במיוחד קרי, שקיפות עורפית, סקירות מערכות ובדיקת מי שפיר.

בכל מקרה של לידת ילד או ילדה הסובלים מבעיה רפואית כלשהי, שהיתה אמורה להיות מאובחנת מבעוד מועד, במסגרת מעקב ההריון, קיימת חשיבות רבה בפניה לקבלת ייעוץ משפטי מפורט מעורך דין מנוסה.

מאת משרד עורכי דין המציע סיוע לנפגעי רשלנות רפואית.