בדיקת פיש

בדיקת פיש בהריון (FISH) היא בדיקת מי שפיר מהירה במיוחד לגבי כרומוזום בודד. בדיקת פיש תקינה תיתן תשובה שלילית לגבי המצאות בעיה.

בבדיקת מי שפיר מבוצעת בדיקה של הכרומוזומים בעובר. לבדיקה קוראים בדיקת "קריוטיפ". הבדיקה אמינה מאוד אך ההמתנה לתוצאותיה אורכת כ-3 שבועות הסיבה: ניתן לבדוק את הכרומוזומים שבתאי העובר רק לאחר שמגדלים את התאים בתרבית והכרומוזומים נמצאים בשלב החלוקה בו הם במצב המרוכז ביותר.

בבדיקת הכרומוזום בבדיקת פיש (FISH) איו צורך להמתין לתרבית ולחלוקה של הכרומוזומים. בבדיקה זו ניתן לקבל תשובה ספציפית, לגבי כרומוזום בודד, תוך 6 שעות.

איך בדיקת FISH עובדת?

בבדיקת פיש (FISH) משתמשים בשיטות של גנטיקה מולקולרית. כדי לבדוק כרומוזום ספציפי משתמשים במולקולות מיוחדות – גלאים – שנקשרות רק לכרומוזום ספציפי אותו רוצים לבדוק. לכל כרומוזום יש גלאי מיוחד. הגלאי מסומן בחומר פלואורסצנטי (זרחני) וכשהוא מתחבר לכרומוזום ספציפי ניתן לגלות אותו במעבדה באמצעות הבהק ספציפי.

בעוד שבבדיקת הקריוטיפ הרגילה של הכרומוזומים נבדקים יחד כל 46 הכרומוזומים, בבדיקת פיש (FISH) נבדק רק כרומוזום אחד אליו מתחבר גלאי. למשל, בתסמונת דאון נמצאים 3 כרומוזומים בזוג מס 21.  על ידי שימוש בגלאי מיוחד לכרומוזום 21, נראה במעבדה הבזקים מ-3 כרומוזומים במקום משניים (3 נקודות זוהרות)  וכך ניתן לקבוע, שמדובר בתסמונת דאון.

בעת ייצור הגלאים נותנים לכל גלאי צבע ספציפי, כך שניתן לאתר בנפרד כרומוזומים שונים. בדרך כלל בודקים בשיטה זו 5 כרומוזומים מספרים – 13, 21,18 וכן את כרומוזומי המין XY ,

חסרונות ויתרונות של בדיקת פיש בהריון

יתרונה של השיטה הוא שהיא אינה דורשת חלוקה של התאים והמתנה לשלב החלוקה. את הבדיקה  מבצעים כאשר צריכים לקבל תשובה מהירה לגבי 5 הכרומזומים או כרומוזום ספציפי אחר.

חסרונה של השיטה הוא בכך שהיא יכולה לענות בכל פעם רק על שאלה אחת לגבי כרומוזום ספציפי (לכל שאלה גלאי משלה) בעוד שבביצוע קריוטיפ בודקים את כל הכרומוזומים ואת המבנה של כל כרומוזום בתמונה אחת כוללת.

חשוב לדעת

  1. הבדיקה אינה מחליפה את בדיקת הכרומוזומים המלאה של כל 46 הכרומוזומים (קריוטיפ).
  2. הבדיקה אינה מזהה שינויים מזעריים, תת-מקרוסקופיים, שניתנים לזיהוי רק בבדיקת הצי'פ הגנטי.
  3. הבדיקה אינה מזהה שיעור נמוך של מוזאיקה בכרומוזומים הנבדקים (מצב שבו ההפרעה נמצאת רק בחלק מתאי העובר , אך לא בכולם).
  4. במקרים נדירים התוצאה לא תהיה חד משמעית ויהיה צורך להמתין לתוצאות בדיקת מי השפיר המלאה.

מחיר בדיקת פיש (FISH)

הבדיקה יקרה יחסית ומחירה כ-1500 ש"ח. המחיר משתנה על פי מספר הגלאים בהם משתמשים.