סיכונים ובעיות אחרי בדיקת מי שפיר

כותב: פרופסור שלו

(על פי הנחיות החברה הבינלאומית לאולטראסאונד ISUOG  לביצוע בדיקת מי שפיר – 2016)

לפני שאסכם עבורכן את הסיכונים לאחר בדיקת מי שפיר כפי שפרסם ארגון ה ISUOG העולמי , כמה מילים מנסיוני לאחר ביצוע אלפי בדיקות מי שפיר ובמשך למעלה מ 30 שנים.

את הסיבוכים לאחר הבדיקה ניתן לחלק לשני סוגים. חלק מהם יקרו ללא סיבה מוסברת ובהפתעה לאחר מהלך פעולה תקין לחלוטין. וחלק מהם קשורים ברופא המבצע. לא נוכל למנוע את הסיבוכים המופיעים לאחר דיקור שעבר ללא כל בעיה. זה קורה וניתן להתנחם באותם מחקרים שמצאו שבדיקת מי שפיר כמעט ולא השפיעה לרעה על מהלך ההריון ומצב הילודים לאחר הלידה.

אתייחס לצד הקשור במומחיות הרופא המבצע. בדיקת דיקור מי השפיר נראית פשוטה וקלה. הדיקור ושאיבת מי השפיר נמשכים פחות מדקה. אמנם משך הפעולה כולה כ 10 דקות, אך רוב הזמן הוא על ניקוי וחיטוי הבטן, הסבר על הפעולה ומתן הנחיות להתנהגות אחריה.

עם זאת ,מנסיוני הרב, ישנם פרטים שונים שיכולים להשפיע על סיבוך אפשרי לאחר הדיקור. הם קשורים החל בהחלטה – האם נכון לבצע כעת את הדיקור? האם מהלך ההריון עד כה לא מהווה סיכון לביצוע הדיקור? היכן לבצע את הדיקור ברחם? באיזה כיון להחדיר את המחט? מה הסיכוי שהעובר יתקרב למחט ומה עושים במצב שהוא קרוב מידי? ועוד פרטים רבים הקשורים בדיקור מי שפיר. צודקים חברי ISUOG מחברי הדוח שחוסר מיומנות של הרופא היא גורם סיכון גבוה!  אמנם יש המלצה מצידם לבדוק את מיומנות הרופא אם אירעו לו מספר הפלות אך הדבר לא מיושם בארץ. כל רופא מומחה במיילדות וגינקולוגיה יכול לבצע בדיקת מי שפיר, אך לא לכל אחד המיומנות הדרושה וניסיון מספיק בביצוע הדיקור. אני ממליץ לכן לברר לפני הפעולה , במידת האפשר , באשר לניסיונו של הרופא המבצע. זה חשוב. רבים מעמיתי שולטים בכך, אך לא כולם.

מי שפיר עם בדיקת צ’יפ גנטי היא הבדיקה המקיפה ביותר,  הבדיקה האולטימטיבית שניתן לעשות במהלך ההיריון כדי להסיר כל חשש לבעיות כרומוזומליות בעובר. באמצעותה ניתן לזהות  בעיות כרומוזומליות עם צפי למחלות גופניות  או נפשיות עתידיות של העובר.

אמנם, בדיקת מי שפיר היא פולשנית במידה מסוימת אך היא כמעט ונטולת כאב ונושאת עמה סיכונים מזעריים בלבד. יחד עם זאת, זו בדיקה שעשויה לתת להורים שקט נפשי ותשובה חד משמעית לגבי בריאותו של העובר.

מי שפיר, סיכונים ותופעות לוואי

כדי להחליט את ההחלטה הנכונה וכדי להזים שמועות לא מבוססות ופחדים גדולים מהמציאות, החלטנו להציג בפניכם גם את הסיכונים הקיימים אחרי דיקור מי שפיר:

הפלה אחרי מי שפיר

על פי המחקרים האחרונים הסיכון להפלה בעקבות בדיקת מי השפיר היא 0.1% (1:1000 בדיקות מי שפיר).
פגיעה בעובר בזמן הדיקור נדירה ביותר וכך גם סיבוכים הקשורים בפגיעה במטופלת.
מתי נרשמת עליה בסיכון להפלה לאחר בדיקת מי שפיר?

 •  ביצוע מספר דיקורים על מנת להשיג מי שפיר.
 • חוסר ניסיון של המבצע בביצוע הבדיקה.
 • מי שפיר דמיים.
 • הימצאות מומים בעובר.

ככל שמשך הזמן חולף מהדיקור יורד הסיכון להפלה. בניסוי שנערך בדנמרק  על 147,987 בדיקות מי שפיר שהתבצעו, נרשמו 0.09% סיכוי לתמותת העובר עד 42 יום מהדיקור.

ירידת מים אחרי מי שפיר

הסיכון לירידת מי שפיר  קטן מ 1%.  בדרך כלל ישנה סגירה ספונטנית של הקרומים וירידת המים פוסקת כך שהסיכוי להפלה כתוצאה מכך נמוך משמעותית.

זיהום תוך-רחמי

הסיכון לזיהום בחלל הרחם לאחר בדיקת מי שפיר נמוך מאד וקטן מ-0.1%.

פגיעה בעובר בעת דיקור מי שפיר

הסבירות לפגיעה בעובר בעת הבדיקה נמוכה ביותר, עד כמעט לא קיימת. רק בפרסומים רפואיים ישנים, בהם דיקור מי השפיר היה ללא הדמיה רציפה באולטרסאונד והניסיון בביצוע הבדיקה מועט, נרשמו פגיעות כאלה.

סיבוכים אימהיים אחרי בדיקת מי שפיר

סיבוכים אצל האם, הקשורים לבדיקת מי שפיר, כגון זיהום קשה ואפילו מוות, דווחו במספר מזערי של מקרים. סיבה סבירה לזיהום כזה הוא חדירה של המחט דרך מעי במהלכה לכיוון חלל הרחם. בכך, זיהום מחלל המעי מוכנס למי השפיר ומתפתח במהירות רבה. גם מיקרואורגניזמים הנמצאים בג’ל ובמתמר האולטרסאונד יכולים להוות מקור לזיהום (לפיכך,אנחנו הרופאים,  משתמשים בג’ל סטרילי ואת המתמר עוטפים בניילון סטרילי). הדיקור מבוצע בתנאים סטריליים כולל כיסוי וחיטוי הבטן, ציוד וכפפות סטריליות. גם הרופא לובש ביגוד מיוחד.

בדיקת מי שפיר: סיכונים וגורמים מגבירי סיכון

מספר פעולות עלולות להגביר את הסיכון בבדיקה:

 • ביצוע מספר נמוך (פחות מ-100) של בדיקות מי שפיר בשנה על ידי הרופא המבצע את הדיקור, דהיינו חוסר מיומנות של הרופא המבצע את הדקור.
 • ביצוע 3 דיקורים או יותר על מנת לקבל דגימה של מי שפיר. רופא מיומן ידע שלאחר 2 דיקורים בהם לא נשאבו מי שפיר, עדיף לדחות את הפעולה ולבצע את הדיקור השלישי לאחר 24 שעות.
 • מומים בעובר לכשעצמם קשורים בסיכון גבוה יותר להפלה. במקרה כזה עולה הסיכון להפלה בעקבות מי שפיר.
 • מי שפיר בצבע אדום או חום מצביעים על דימום בתוך מי השפיר וקשורים בעליה בשיעור ההפלות לאחר בדיקת מי שפיר. כנראה, על רקע הפרעה שלייתית.
 • מומחיות הרופא המבצע. להערכת מומחים, יש לבדוק את מומחיות הרופא המבצע דיקורי מי שפיר אם אירעו לו 4 הפלות ויותר מתוך 100 בדיקות מי השפיר האחרונות שביצע.
 • גורמים נוספים אך ההוכחה לגביהם אינה מוחלטת:  מיומות ברחם, רחם במבנה אנטומי לא תקין, הפרדות קרומים ודימום סוב-כוריוני, דימום במהלך ההיריון או דימום במועד ביצוע הדיקור, עודף משקל, BMI גבוה מ-40, 3 ויותר הפלות בעברה של האשה.

תופעות לוואי מסוכנות או מתי לרוץ לרופא

במידה ואחת מהתופעות הנ”ל מתקיימת לאחר הבדיקה, על האישה להודיע לרופא המטפל או לגשת מידית לבדיקה רפואית (מיון נשים) :

 • עלית חום מעל 37.5 צלסיוס
 • התכווצויות כואבות ותחושת צירים
 • ירידת מים או הופעת דימום

כמה זמן אחרי מי שפיר יש סיכוי להפלה?

קיימות סטטיסטיקות רבות באשר למשך הזמן עד חלוף הסיכון לאחר בדיקת מי שפיר.

שיעור הסיכון נמדד בכמה פרקי זמן  – תוך 3 ימים, עד שבוע, עד 3 שבועות, עד שבוע 24 להריון ולמשך כל ההיריון.

ברור לנו, שככל שמתרחקים  מדיקור מי השפיר כך הסיכון  יורד. הסיכון לזיהום הוא בעיקר בתקופה הקרובה לדיקור, הסיכון לירידת מים נמשך זמן רב יותר. אנחנו תוהים לפעמים האם ירידת מים לאחר  5-6 שבועות מבדיקת מי השפיר קשורה לדיקור. אין לכך תשובה חד משמעית מאחר וירידת מים יכולה לקרות ללא קשר לדיקור.

בגלל רגשות הבדיקה ומורכבותה, צריכה הבדיקה להתבצע על ידי רופא מיומן, בעל נסיון של שנים רבות. אם את עדיין מתלבטת, את מוזמנת להתייעץ איתי. אני פרופ’ שלו ומאחוריי עשרות שנות ניסיון בביצוע בדיקות מסוג זה . אמנם “אין האופה מעיד על עיסתו” ולא אשבח את עצמי. ובכל זאת ,אני אחראי שנים רבות על תחום הפעולות הפולשניות באולטראסאונד בעובר כולל בדיקות מי שפיר, סיסי שליה, דיקור חבל הטבור והחלפת דם לעובר עוד בהיותו ברחם. לנסיון חשיבות רבה מאוד בהפחתת הסיכונים והסיבוכים לאחר בדיקת מי שפיר.

בדיקות גנטיות בזמן הריון

כתבות נוספות