אודות האתר

את נמצאת בתקופה חשובה ויש לך הרבה שאלות, במטרה למצוא את הדרך הטובה ביותר עבורך לבדיקת שלום העובר והדרך להקמת משפחה בריאה ושמחה. הרבה מידע מגיע אליך מכל עבר וקשה להחליט מה לעשות. עכשיו יש לך עם מי להתייעץ

בדיקת מי השפיר היא הליך פולשני שיש להתכונן אליו. התהליך דורש מיומנות וניסיון רב כדי שהפעולה תתבצע בצורה טובה ובטוחה. פרופ' יוסי שלו עוסק ברפואת נשים ובביצוע בדיקות מי שפיר עשרות שנים. בנוסף לייעוץ האישי ולביצוע הבדיקות, מדריך פרופ' שלו רופאים צעירים בבתי החולים ומלמד אותם כיצד לבצע בדיקות מי שפיר בצורה מדויקת ואמינה, כיצד מעריכים את הקושי שעובר על כל מטופלת ומה המקום והדרך הנכונים לדיקור.

אם את מתלבטת

נשים רבות מתלבטות לגבי ביצוע בדיקת מי שפיר; הבדיקה מעוררות שאלות שונות וכצפוי בכל בדיקה בהריון – גם חששות.
השאלות הנפוצות בהקשר לבדיקה הן מתי היא נחוצה, כיצד היא מבוצעת, האם קיימים בה סיכונים לאם או לעובר, האם גם בחורות צעירות מגיל 35 צריכות לבצע את בדיקת מי השפיר ושאלות רבות נוספות.
קבלת ההחלטה אצל נשים נעשית בדרך כלל ברגישות רבה, בהיסוס, בפחד מהפעולה, שמגובה לפעמים לסיפורים ולשמועות ששמעו בעתיד. במפגשים עם מטופלות רבות ניכרת אי בהירות רבה הקשורה בבדיקות מי שפיר. הן מגיעות כשחסר להן הרקע והידע בעניין הסיכונים והיתרונות, המידע הגנטי, הפרטים הטכניים ומה ניתן לבדוק בשיטות הבדיקה החדשות.

אם את מתלבטת, אם את רוצה לענות על כל השאלות, אל תהססי להתייעץ עם מומחה רב ניסיון. פרופ' שלו הוא היעד להתייעצות שלך, כמומחה רב ניסיון באבחון מומים ובטיפולים בעובר.

בטיחות הבדיקה

בשנות ה-80 נהוג היה לבצע בדיקות מי השפיר מבלי לדעת את מיקום העובר. המחט היתה מוחדרת לרחם על פי תחושת הרופא בלבד. כרופא צעיר הציג פרופ' שלו לרופאים בארץ ובחו"ל כיצד לשפר את ביצוע בדיקת מי שפיר בעזרת אולטרסאונד. רבים מהרופאים אז הסתייגו והמשיכו לדקר בשיטה "עיוורת" אבל כמו נבואה המקדימה את עצמה, היום חלה חובה על הרופא המדקר, להשתמש באולטרסאונד כדי להדגים את מיקום המחט לאורך כל זמן הפעולה.

אחת ההחלטות החשובות בחיים

מפגשים טרגיים עם נשים שילדו ילדים פגועים גופנית ונפשית, בגלל הנחיות רפואיות לא ברורות וידע בלתי מספק, הביאה את פרופ' שלו להקמת האתר, שישמש בין השאר כלי עזר נוסף על מנת לסייע לזוגות בהריון להגיע להחלטה הנכונה.

מה תמצאי באתר?

במידע המרוכז באתר זה יינתנו תשובות לשאלות שונות בנושא: האם לבצע את בדיקת מי שפיר או לבצע במקומה את בדיקת הדם "החדשה" – בדיקת NIPT – או שמא להסתפק בסקירת מערכות כפי שנהוג במקומות רבים בעולם.

באתר תמצאי פרקים על אתור מומים ומידע על מומים שונים שמתגלים בעוברים, מידע על בדיקות סקר בהריון כולל בדיקת NIPT וכן חומר מקיף על בדיקת מי שפיר, בדיקת צ'יפ גנטי והשוואה בין שיטות הבדיקה השונות.

כמו כן, יש באתר פרוט על בדיקות הסקר בהריון, להערכת הסיכון לתסמונת דאון, מעקב אחר שבועות ההיריון המתקדמים ומה צריך לעשות בכל שלב בהריון ומתי, כדי לאבחן מומים כרומוזומליים וגופניים בתקופה זו.

המידע כולל גם תרגום מחקרים בספרות הרפואית העולמית בנושא בדיקות מי שפיר והנחיות בינלאומיות מעודכנות.

יעוץ אישי שמתחשב בצרכים שלך

מלבד הידע הכללי, יש לכל מטופלת סיפור רפואי אישי, מהלך הריון אינדיווידואלי ועבר מילדותי המיוחד רק לה. לכל אישה בהריון מגיע יעוץ פרטני ואישי, שיותאם לה ולצרכיה ויעזור לה להחליט בין הבדיקות השונות לאבחון מומים גנטיים ומבניים בהריון.

את המידע הזה צריכה לקבל האישה מרופא הנשים וגם באמצעות יעוץ גנטי. המציאות ב"שטח" שונה ועדיין קיימת אי בהירות רבה ולשם כך עליך להתייעץ.

האתר של פרופ' שלו מאפשר ליצור איתו קשר ולתאם פגישת יעוץ. ניתן להתקשר לטלפון הנייד, לשלוח מייל ולשוחח פנים אל פנים בקליניקה בתל אביב. הייעוץ הרפואי חשוב כדי למנוע אי הבנות ולמנוע את האפשרות למהלכים לא רצויים, שישפיעו על שלומה ואושרה של המשפחה העתידית כולה. כמו כן, חושב להיוועץ עם רופאך האישי המבצע את מעקב ההיריון. יחד, תגיעו להחלטות בעניין בדיקת מי השפיר הנכונות לך ולעוברך.