סקירת מערכות

כותב: פרופסור שלו

רוב המערכות והאיברים של העובר שלך נוצרים כבר במהלך השבועות הראשונים של ההיריון. כדי לבדוק באופן ראשוני את שלמות כל המבנה החיצוני של העובר, וכן את מבנה מערכות הפנימיות ותפקודן, נערכת בדיקת אולטרסאונד שמאפשרת בחינה ויזואלית שלהם, זו סקירת מערכות. יש לדעת שבדיקה זו לא מזהה בשום אופן 100% מהמומים. לפי הספרות הרפואית, שיעור הזיהוי הוא בסביבות 90% מהמומים הגדולים.

מה בודקים בסקירת מערכות?

במדינת ישראל נהוג לבצע את סקירת המערכות בהריון בשני מועדים:

1. סקירה מוקדמת בשבועות 13-17 להריון
2. סקירה מאוחרת בשבועות  20-23 להריון. את הסקירה המאוחרת מומלץ לבצע לכל הנשים בהריון.

את הסקירה המוקדמת מבצעים במקרים מיוחדים או לבקשת המטופלת. גם אם בוצעה סקירה מוקדמת, יש לבצע סקירה מאוחרת.
קיימת גם סקירה שלישית אותה מבצעים בשבועות 30-32 להריון והיא מכוונת בעיקר לבדיקת מבנה המוח והשלד.

איך מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת על ידי אולטרסאונד, היא אינה פולשנית ולא משתמשים בה בקרינה מייננת. היא בטוחה לנשים בהיריון, לעוברים ולבני המשפחה הצופים בבדיקה.

מה בודקים בסקירת מערכות?

כנכתב לעיל, בודקים בסקירת המערכות את שלמות המבנה החיצוני של העובר, וכן את המבנה של  המערכות הפנימיות שלו  ותפקודן. לא ניתן בסקירת המערכות להדגים את כל האיברים שקיימים בעובר וגם לא ניתן לאבחן את כל המומים הקיימים. לכל מום דרגת קושי אחרת לאבחונו. הקושי באבחון יכול להיות קשור באיכות המכשיר, בגודל המום בעובר, במנח שבו נמצא העובר ברחם, בכמות מי השפיר, גיל ההיריון, גודל ומשקל המטופלת ועוד. למשל, רק 10% מהעוברים עם פגם במחיצה בין החדרים בלב  מאובחנים באולטרסאונד. ישנם מומים הניתנים לגילוי באולטרסאונד רק בשלבים מאוחרים של ההיריון ויש כאלה רק לאחר הלידה.

אלו מערכות נבדקות בעובר?

הסקירה הבסיסית כוללת רשימת מערכות ואברים בעובר כפי שהוגדרה ע"י החברה הישראלית לאולטרהסאונד  וגם ע"י האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה. היא מוגדרת כמינימום ההכרחי הנדרש על פי קופות החולים.

מי מבצע את הבדיקה?

סקירת מערכות מבוצעת אך ורק על ידי רופאים מומחים בנושא. הבדיקות, שמבוצעות בקופות החולים כוללות את המינימום הנדרש.
בדיקות שנעשות במסגרת פרטית כוללות סקירת אברים מורחבת מעבר לרשימת המינימום וכל רופא יכול להרחיב את מסגרת הבדיקה ולהוסיף בדיקת אברים לפי רצונו. לדוגמה, רשימת המינימום מחייבת להדגים קיום של כף יד. בני זוג שרוצים סקירה רחבה יותר שתדגים גם אצבעות יפנו לסקירת מערכות מורחבת – פרטית. כאשר אין סיבה רפואית מיוחדת, היקף הבדיקה ומספר האברים הנבדקים נתונה לשיקול דעתו של הרופא המבצע.

כמה זמן אורכת הבדיקה?

ישנם מטופלים המתעניינים במשך הזמן שאורכת סקירת מערכות. משך הזמן אינו קבוע והוא תלוי במידת הפירוט של המערכות, תנוחת העובר, מבנה דופן הבטן של האישה, הצורך להשתמש גם בגישה נרתיקית ועוד. יעד הסקירה הוא לראות היטב את כל המערכות, ואם הדבר אינו מתאפשר בפגישה אחת יש להזמין את המטופלת לבדיקת השלמה.

הרופא המטפל ייתן בהמשך הסבר מפורט לסקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת, סקירה מכוונת ובדיקת ממוקדת וכן סקירה בתלת מימד.

יש לך שאלה?