סקר ביוכימי שליש ראשון

מה בודקים בבדיקת סקר ביוכימי ראשון?

בדיקת סקר ביוכימי שליש ראשון נקראת גם בדיקת PAPP-A. זו בדיקת דם, אותה יש לבצע בשבועות 10-14 להריון. היא מתבצעת בדרך כלל יחד עם בדיקת שקיפות עורפית. בבדיקת הדם בודקים שני מדדים

  1.  PAPP-A.
  2. HCG

מה ההבדל בין בדיקת סקר לבדיקת אבחון?

  •  בדיקת סקר היא בדיקה סטטיסטית, באמצעותה מאתרים את הנשים הנמצאות בסיכון שיש להן עובר עם תסמונת. עבורן, מומלץ לבצע בדיקת אבחון, שבה תקבל תשובה סופית אם העובר חולה או לא. בדיקת סקר אינה פולשנית בדרך כלל או פולשנית במידה מסוימת (למשל בדיקת דם)
  • בדיקת אבחון היא בדרך כלל פולשנית (למשל בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר).

כ-5% מהאכולסייה הן נשים הנמצאות בסיכון ואלה מאותרות על ידי בדיקות הסקר. לנשים אלה נמליץ על בדיקת מי שפיר או סיסי שליה. עם זאת, 98% מהנשים שבסיכון תקבלנה לבסוף בבדיקת האבחון תשובה שהעובר בריא.

תוצאות סקר שליש ראשון

כשרמת ה-PAPP-A  נמוכה או רמת ה-HCG גבוהה, עולה הסיכון לתסמונת דאון בעובר. הסיכוי לאתר תסמונת דאון על פי גיל האישה ובדיקת סקר ביוכימי שליש ראשון הוא כ-66%.
כשמצרפים לתוצאה גם את הסיכון לתסמונת דאון על פי השקיפות העורפית, עולה הסיכוי לאיתור תסמונת דאון ל-80%.

בהמשך ההיריון  מבצעים בדיקת סקר ביוכימי שליש שני (בדיקת חלבון עוברי). כשמשלבים את תוצאות שלוש שיטות הסקר (סקר שליש ראשון+סקר שליש שני+שקיפות עורפית) ניתן לקבל חיזוי של למעלה מ-90% לתסמונת דאון.

הריון מרובה עוברים

בהריון רב עוברי (תאומים ויותר), תוצאות הסקר הביוכימי שליש ראשון ושליש שני אינן מדויקת. לא ניתן לקבל בבדיקת הדם את ערכי PAPP-A  ו-HCG או ערכי חלבון עוברי של כל עובר בנפרד.
כך, ייתכן מצב בו אחד העוברים יהיה עם תסמונת ואילו בהשפעת תוצאות העובר הבריא מקבלים תוצאה סופית תקינה של בדיקות הסקר.

מסיבה זו בדיקת שקיפות עורפית חשובה בהריון רב עוברי. מדדי השקיפות נמדדים לכל עובר בנפרד וניתן לחשב את הסיכון לדאון עבור כל עובר. בכל מקרה, על מנת לקבל תשובה סופית ואמתית, הרי שבדיקת האבחון היא בדיקת מי שפיר.

אני נוהג להזמין את המטופלות שלי לבדיקת שקיפות עורפית בשבועות 11-12להריון. כ 1-3 ימים לאחר מכן הן תבצענה את בדיקת הסקר הביוכימי שליש ראשון. כך שעדיין נותר לי זמן לתזמן ביצוע בדיקת סיסי שליה במידה ותתקבל תשובה לא טובה, או בדיקת מי שפיר בהמשך ההריון החל משבוע 17 להריון.

יש לך שאלה?