פילאטיס בהריון ולהריוניות

מאמר אורח

בהריון? בשורה משמחת ביותר! יש לך הזדמנות נהדרת לעבור את החודשים הבאים עם פעילות גופנית מותאמת להריון, שתחזק שרירים ויציבה, תרגיע גוף ונפש ובעיקר, תסייע לך בלידה. נעים להכיר- פילאטיס.

 עם ההריון וההתרגשות הרבה לקראת הבאות, נכנסים גם פרמטרים נוספים, חלקם מבוססים על תחושות, מחשבות וחששות ואחרים נשענים על "עצות טובות" שהסביבה ממהרת להעניק לך. הרצון הגדול ביותר הוא כמובן לשמור על בריאות האם והעובר ושההיריון והלידה יהיו תקינים וקלים.

יש לנו חדשות בשבילך: עם פעילות גופנית מבוקרת ונכונה, תסמיני ההריון יהיו קלים יותר, הלידה תהיה נוחה יותר ואף ההתאוששות שלאחר הלידה תהיה נוחה יותר, עם בונוס מיוחד- חזרה מהירה לגוף חטוב ופעיל.

אז מה קורה לנו במהלך ההריון? הבטן גדלה ומפעילה לחץ על הגב, ההורמונים משתחררים ויחד איתם המפרקים, מרכז הכובד משתנה ועוד לא דיברנו על שינויים במצב הרוח. עם פילאטיס לנשים בהריון ניתן מענה לפן הגופני והרגשי כאחד. העבודה על תרגילי נשימה נכונה תוכיח את עצמה בהמשך, בלידה עצמה, ואילו עבודה עם מרכז הגוף וחיזוק רצפת האגן תסייע בחיזוק והגמשת הגב, שיפור ניכר ביציבה והקלה על כפות הרגליים הכואבות מפאת הכובד והצטברות הנוזלים. באופן זה לא תגרמנה בצקות והתחושה הכללית היא של רעננות וקלילות. פילאטיס נותן מענה יעיל ומוכח לכל מצב ולכל תופעה הריונית והפעילות בעצם מלמדת את הגוף והנפש, בהדרגה, להתמודד עם כל תופעות הלוואי של ההריון.

אימוני פילאטיס לנשים אחרי לידה

אז איך פילאטיס עוזר לנו?

סוג פעילות זה שם דגש, בין היתר, על נשימה נכונה. יש לתהליך הזה חשיבות עצומה כהכנה לאתגר הלידה, וגם לאחר מכן, באימהות.

חשוב לזכור שבטחון ביכולות הגופניות, גם במהלך הריון הוא חשוב ומשנה את התפיסה לגבי התהליך המופלא שהגוף עובר. נשים רבות חוששות להפעיל את עצמן ומתייחסות להריון כאל מצב מגביל, מעכב, מסורבל וכבד. עם פילאטיס מתבצע שינוי בתפיסה הזו, יחד עם התגלית שאין בעצם מגבלה בהתנהלות היום יומית, ועם תרגול נכון, מבוקר ובהדרכה מקצועית, לא רק שהתחושה משתנה, אלא הטכניקות שבפילאטיס מבטיחות גוף חזק וגמיש יותר, שעוזר הן ללידה להיות קלה יותר והן לאחר מכן, עם החזרה לגוף חטוב וגמיש, ובפרק זמן קצר.

לפעילות הגופנית אין זמנים ומועדים. היא חשובה בכל זמן, בכל מצב. שיטת פילאטיס בעצמה פותחה על מנת לתת מענה לחיילים פצועים. היא הוכיחה את עצמה לאורך שנים רבות ככלי יעיל בעל ערך עצום במישור הגופני ואף הנפשי.

בהיבט הפיזי משפרת הפעילות את זרימת הדם, מחזקת את מערכת השרירים ומסת העצם, מחזקת את הלב והריאות ובעצם את הגוף כולו.

בהיבט הנפשי מוכיחה שוב ושוב הפעילות הגופנית את תרומתה בהפחתת לחצים ודכאון, שיפור הדימוי העצמי והרגשה כללית טובה.

בהיבט ההריוני מסייעת הפעילות הגופנית בהפחתת סכנת סוכרת הריון, מסייעת בשמירה על מבנה הגוף ושמירה על המשקל, גם לאחר הלידה, ומפיגה את החששות הטבעיים המתלווים להריון. הפעילות תבוא לידי ביטוי גם בחדר הלידה, כאשר הגוף, שרירי הבטן והאגן הם מחוזקים וגמישים ומאפשרים לידה מהירה וקלה יותר.

 על מה עובדים בפילאטיס בהריון?

לפני הכל חשוב לוודא שההדרכה ניתנת על ידי גורם מקצועי, מוסמך ובעל נסיון בהנחיית נשים בהיריון.

העבודה בפילאטיס לנשים בהריון מתמקדת במספר תחומים חשובים ומשמעותיים, ביניהם:

  • רצפת האגן: חיזוק השרירים שנחלשים עקב ההריון, הלידות והגיל. שרירי רצפת האגן חיוניים לשליטה על הסוגרים ולמניעת צניחת אברי האגן. בפילאטיס הריון מתמקדים על תרגול נכון להפעלה תקינה של השרירים וחיזוקם, בשל העומס ההולך והגובר במהלך חודשי ההריון, ובלידה עצמה. חיזוק רצפת האגן תורמת ליציבה, להתמודדות עם עומס המשקל ולתמיכה בגב ובבטן התחתונה.
  • שרירי הבטן התחתונה: חלוקה נכונה של העומס, כך שלא יתרכז רק בשרירי הגב התחתון.
  • מפרקים: עבודה על גמישות המפרקים בגוף, חיזוקם והגמשתם.
  • שרירים: חיזוק שרירי הגב העליון והגב התחתון. התרגול מסייע בשיפור היציבה, חלוקה נכונה של העומס בשל המשקל הנוסף ותחושת קלילות וחוזק.

התרגילים כוללים גם עבודה על הנשימה, שחרור הרפיה, לצד פעולת חיזוק ומתיחה. לאורך כל ההריון מתקיימת תוכנית מותאמת לשלבי ההריון השונים ולשינויים המתחוללים בגוף, גדילת העובר וגדילת הבטן. הפעילות תורמת אף להתפתחות תקינה של העובר באופן משמעותי, ולהליך ההריון בכלל.

אימון לחיזוק שרירים אחרי לידה

הדברים הכי חשובים

כאמור, כשאתן בוחרות להתעמל בשיטת פילאטיס במהלך ההריון עליכן לעשות שיעורי בית ולבחור בסטודיו שיש לו שם, מוניטין וצוות מוסמך שיידע מה מתאים לכן וליכולות שלכן.

בכל מקרה חשוב להיוועץ ברופא לפני תחילת הפעילות, כדי לשלול מצבים שיש בהם הגבלות רפואיות, למשל שמירת הריון, לחץ דם גבוה, מחלת לב או ריאות, או פתיחת צוואר הרחם וכדומה. בכלל, לפני כל פעילות גופנית חשוב להיוועץ ברופא הנשים שלכן, גם אם אתם נשים פעילות גופנית, גם טרם ההריון.

גם אם אתן מלות על ידי צוות מקצועי ומוסמך, היו קשובות לגופכן. עצרו כשאת חשות צורך במנוחה, הפחיתו את התרגול אם אתן חשות שהוא מאומץ מדי.

בשורה התחתונה, פילאטיס בהריון הוא פעילות רצויה ומיטיבה מכל אספקט אפשרי. היא מסייעת בנשיאת הבטן ההריונית, בחיזוק הגוף, בהגמשה שלו\ בשמירה על המשקל והענקת חיוניות ואנרגיות, שנחוצים כל כך במהלך ההריון.

עם תוכנית אימונים מסודרת תחושו הקלה רבה בכאבי הגב, הורידים הנפוחים, כאבים ברגליים וקשיים בשינה.

פילאטיס היא מסוג הפעילויות המומלצות ביותר בהריון, מאחר והיא משלבת בין חיזוק הגוף לגמישות שלו.

 *תמונות באדיבות סטודיו לפילאטיס שמים וארץ