שבוע 10 להריון

כותב: פרופסור שלו

את בסוף החודש השני וכבר קורים לך דברים גדולים. העובר מתחיל לקבל צורה שלמה, האברים החיוניים כבר שם. את כנראה לא מרגישה כמו עצמך והתחושה הכללית פחות טובה אבל זה טבעי. הקפידי על תזונה נכונה ומנוחה, קחי ברזל וחומצה פולית. זה הזמן לבדיקת שקיפות עורפית ולהתחיל לחשוב על בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר.

הריון שבוע 10 – מצב העובר

בשבוע 10 להריון העובר שלך עבר משלב EMBRYO, שבו נוצרו האברים לשלב ה-FETUS, שבו האברים גדלים. השלב הראשון בהתפתחותו הסתיים, אורכו בין 27-35 מ"מ ומשקלו כ 4 גרם. הגוף שלו נראה שלם. לעובר 2 ידיים ו-2 רגלים במבנה שלם. הוא מתנועע בחלל הרחם בתוך כמות מי השפיר של  10-20 סמ"ק. התנועות שלו נמרצות בחלקן, העצמות מתחילות להתקשות והוא מסוגל לכופף את הגוף וידיו מושטות קדימה.

ראש העובר גדול יחסית לגוף (הוא משתווה לממדי הגוף רק בסביבות 32-34 שבועות). הפנים מתחילות לקבל צורה אנושית מוכרת. ניתן להבחין בעיניים ועפעפיים, אוזניים חיצוניות, פה, אף ונחיריים. האוזניים נמצאות לצידי הראש ויש כבר את מערכת צינורות השמע בתוך הגולגולת. הלסת מכילה את שיני החלב.

האברים החיוניים של העובר כבר נמצאים – המוח, הלב, שתי הכליות, הכבד והמעיים. קצב הלב עומד על כ- 180 דפיקות לדקה. הגב ישר ומקבל תנוחה יציבה. עמוד השדרה מכיל 33 חוליות. הכליות נמצאות משני צידי עמוד השדרה ומתחילות לתפקד ולהפריש שתן דרך שלפוחית השתן למי השפיר.

זה הזמן לבדיקת שקיפות עורפית ולהתחיל לחשוב על בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר

מצב האישה בשבוע 10

עבור נשים רבות מדובר בתקופה קשה. נפשית, מצב הרוח ירוד, מרגישים עייפות ובחילות. הרחם גדל, הרצועות התומכות ברחם נמתחות וקיימות התכווצויות בבטן התחתונה. הלחץ בבטן התחתונה יכול לגרום לתכיפות במתן שתן.
עד שבוע 10 עולה האישה בכ-650 גרם בממוצע (העלייה הממוצעת במשקל לאורך כל ההיריון היא 9-15 ק"ג ועד סיום השליש הראשון עולים עד 2 ק"ג). העובר שוקל 5 גרם, הרחם כ-140 גרם.
השדיים גדלות בכ-45 גרם, נפח הדם הגדל בכ-100 גרם, ו- 300 גרם שומן. נשים רבות מפריזות באכילה בטענה שהן רעבות, או אוכלות גם עבור העובר, או סתם מרגישות צורך לאכול משהו שהינו יוצא דופן עבורה – חמוץ או מתוק.

על מה חשוב להקפיד?

חשוב להקפיד על תזונה בריאה ובמינון הנכון דווקא בשלב הזה. חשוב שתקפידי על נטילת תכשירי ברזל או על תזונה עשירה בברזל. חומצה פולית חשובה במיוחד להתפתחות תקינה של מערכת העצבים של העובר (יש להתחיל לקחת מינון של 400 מיקרוגרם ליום כחודשיים לפני ההיריון). תשתי הרבה מים; שתייה מרובה מונעת התכווצויות של הרחם. עישון וצריכת אלכוהול אסורים. ישנן תרופות האסורות לשימוש וחובה להתייעץ עם רופא המטפל.

קיימת המלצה רפואית להימנע ממאכלי בשר, דגים ומאכלי ים לא מבושלים או מבושלים באופן חלקי. אין מניעה, לאורך כל ההריון, מאכילת מאכלים צמחוניים כדוגמת סושי צמחוני ובלבד שיוכנו בכלים ומשטחי מזון שלא השתמשו בהם להכנת מאכלי בשר ודגים לא מבושלים. מותר לאכול רק מוצרי חלב  שעברו פסטור . אסור לאכול גבינות שעברו הליך יישון כולל גבינות קשות או חצי קשות. מומלץ להימנע מרטבים שמכילים ביצים או ממזון המכיל ביצים לא מבושלות או בישול לא מלא.

מה מומלץ לך לעשות?

בתחילת ההיריון אתם מתחילים לדון בנושא אבחון בעיות גנטיות (כרומוזומליות) בעובר. רוב הזוגות אינם מודעים לכך, שבמעקב הריון תקין וללא סיבוכים לא בודקים את מצב הכרומוזומים בעובר. בשלב הזה אין לכם הרבה מידע – האם יש לעובר תסמונת כרומוזומלית?  האם הוא פגוע או יוולד עם פיגור בהתפתחות?

הבדיקות היחידות, שמבצעים בהריון בענין מצב הכרומוזומים של העובר, הן "בדיקות סינון" שכוללות בדיקת שקיפות עורפית, סקר שליש ראשון וסקר שליש שני (חלבון עוברי). אלה בדיקות סטטיסטיות בלבד הבודקות  האם הסיכוי שיש לעובר בעיה בשתי זוגות כרומוזומים – מס 18 (תסמונת אדוורדס) או מס 21 (תסמונת דאון)  גבוה יותר או נמוך מזה שבאכלוסייה הכללית (כלל הנשים בהריון, בגילה של היולדת). במילים אחרות, בדיקות הסינון בודקות את מצב הכרומוזומים רק לגבי 2 זוגות כרומזומים מתוך 46 הכרומוזומים שבתא העובר. האם יש בעיה בשאר הכרומוזומים? על כך יודעים בני הזוג רק לאחר הלידה. ואז כבר מאוחד. הילד עלול להיוולד פגוע.

קיימות חברות מסחריות המציעות, עבור תשלום, "בדיקת דם אימהי במקום מי שפיר" חדשנית לכאורה, שאמורה על פי הפרסום להחליף את בדיקת מי השפיר. הניסוח שבפרסום מטעה. המידע בבדיקות אלה חלקי בלבד וגם הן  בדיקות סינון סטטיסטיות.

הבדיקות האלה אינן בודקות את כל מבנה הכרומוזום כמו בדיקת מי השפיר. אם מתקבלת  בבדיקת הדם תשובה שיש בעיה בכרומוזומים  – חובה לעשות בדיקת מי שפיר שהיא הבדיקה הקובעת סופית אם העובר חולה. גם כאשר מתקבלת בבדיקת הדם תשובה שאין בעיה בכרומוזומים – עדיין יש אפשרות  שקימת פגיעה בכרומוזומים ויוולד ילד פגוע.

חושב להדגיש, בדיקת דם "במקום מי שפיר" אינה בדיקה אבחנתית.

בדיקה זו מספקות רק אומדן סטטיסטי וגם זה, רק למחלות מסויימות

 

קיימות שלוש בדיקות בהריון שבודקות את הכרומוזומים בצורה מלאה: בדיקת סיסי שליה, בדיקת מי שפיר, ובדיקה ישירה של דם העובר על ידי דיקור חבל הטבור. חשוב לדעת, מבין 3 הבדיקות, בדיקת מי השפיר בעלת הסיכון הנמוך ביותר להפלה  ולכן היא הבדיקה הנפוצה ביותר. בבדיקה זו נבדקים כל הכרומוזומים של העובר, הן מבחינה חיצונית והן מבחינה פנימית (צ'יפ גנטי).

רק בדיקת סיסי שליה או מי שפיר, בשילוב הצ'יפ הגנטי, נותנת מענה אבחנתי לגבי תקינות הכרומוזומים של העובר ומאפשרת זיהוי מוקדם של תסמונות מולדות, פיגור תפתחות ואף חלק ממקרי האוטיזם!

בין השבועות 10-12 מקובל לבצע את בדיקת הסינון הראשונה – בדיקת שקיפות עורפית ובסמוך אליה בדיקת דם  – סקר ביוכימי טרימסטר ראשון.
אם תרצו לקבל מידע מלא על מצב הכרומוזומים של העובר ולהיות בטוחים שאין לעובר בעיה בכרומוזומים, תצטרכו לבצע את אחת משתי הבדיקות – בדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שליה.
הדבר נכון גם לנשים צעירות בהריון וכן לנשים שילדיהם ובני משפחתם בריאים לחלוטין.

מתלבטים מה היא הבדיקה הנכונה עבורכם? מחפשים רופא לביצוע הדיקור? פנו אלי להתייעצות ואוכל לעזור לכם להבין מה הצעד הבא! 

יש לך שאלה?