שבוע 13 להריון

כותב: פרופסור שלו

את בעיצומו של החודש השלישי וכנראה שחלק מהסובבים אותך כבר מנחשים שאת בהריון; העובר ממשיך לנוע ברחם וניתן להבחין מתי הוא ישן. כבר אפשר להבחין אם זה בן או בת. את מרגישה כבר הרבה יותר טוב. אם לא עברת עדיין בדיקת שקיפות עורפית, זה השבוע האחרון. בעצם זה הזמן לעשות את השקיפות העורפית המורחבת.

שבוע 13 – מצב העובר

העובר ממשיך להתפתח וזה ממש מרגש. אורכו של העובר כ-7 ס"מ ומשקלו כ-25-28 גרם. כמות מי השפיר בשק ההיריון כ-100 סמ"ק.

מסתיים השליש הראשון של ההיריון שלך וגם שלב ההתפתחות הראשוני של העובר. גוף העובר מתחיל לקבל מימדים פרופורציוניים. הראש עדיין גדול באופן יחסי ומהווה כשליש מכלל הגוף. רוב מערכות הגוף בנויות ומתפקדות. בבדיקת אולטראסאונד ניתן לראות במוח את שתי האונות, את חדרי המוח משני צידי קו האמצע,  המוחון נמצא בחלקו האחורי של המוח והוא אחראי על תפקוד המערכות המוטוריות.

בפני העובר ניתן לראות שפתיים, חך, לשון ולסת. הלב תופס את החלק השמאלי של בית החזה, הסרעפת כבר מפרידה בין חלל בית החזה וחלל הבטן. חלק מלולאות המעי, שהיו בשבועות הראשונים בתוך חבל הטבור ומחוץ לבטן, חזרו כעת לחלל הבטן יחד עם הכבד והקיבה.

העובר שותה את מי השפיר שמגיעים לריאות ולקיבה. הכליות מתחילות לייצר שתן  ולהפריש אותו למי השפיר. הרקמה שעתידה להפוך לרקמת עצם מתפתחת בגולגולת, בידיים וברגליים. העובר ישן  חלק ניכר מהזמן וכשהוא ער ונע ברחם ניתן לראות תנועות ידיים, תנוחות רגליים, שינוי תנוחת בטן – גב, ראש למעלה – ראש מטה.

אברי המין הזכריים והנקביים נוצרו. כאשר מדובר בבן,  אבר המין בבדיקת אולטראסאונד פונה כלפי מעלה (כאשר העובר שוכב על הגב). אם אבר המין נמצא במקביל לבטן ולגוף ונוטה לכיוון הרגלים הרי שמדובר בבת. על כל פנים הקביעה הסופית תהיה בסקירת המערכות המוקדמת.  בשחלות יש למעלה ממיליון ביציות. השליה, שמחברת בין דם האם ודם העובר, מעבירה לעובר מזון וחמצן ומפנה פסולת.

מצב האישה

בשבוע 13 סביר להניח שהסובבים אותך מתחילים להבחין בהריון. הבטן שלך גדלה, השדיים תפחו, לפעמים מופיע פס כהה באמצע הבטן.  צבע פטמת השד כהה יותר. ההרגשה שלך משתפרת וכנראה שגם הבחילות כמעט חלפו, אך יש כאלה שימשיכו להרגיש בהן לאורך כל ההיריון.

העלייה במשקל הגוף שלך עד עתה היא כ-1-2.5 ק"ג. בהמשך ההיריון, העלייה השבועית במשקל, אם התחלת את ההיריון עם משקל תקין, הוא כ-400 גר' , בנשים עם תת משקל – 500 גר' לשבוע  ובמצב של עודף משקל –  300 גר' לשבוע. השיפור בהרגשה גורם לעליה בתאבון שלך ולכן מומלץ עבורך שתזונת ההיריון תהיה זהירה ומבוקרת.

ירידה מסויית בתפקוד מערכת החיסון בהריון יכולה להעלות את השכיחות  לזיהומים ודלקות מעיים; שלשולים  וחום יכולים לגרום לצירים וללידה מוקדמת. זיהום יכול לעבור לעובר.  שימי לב, בשר ודגים לא מבושלים ומוצרי חלב לא מפוסטרים יכולים להכיל חיידק בשם ליסטריה מונוציטוגנס. סלמונלה יכולה להימצא בביצים לא מבושלות ולכן גם אלה אסורות. בבשר לא מבושל נמצאים גם חיידקי אי קולי וטוקסופלסמה. האחרון הוא טפיל הנמצא גם בפירות, ירקות או נבטים לא רחוצים. הקפידי לשטוף היטב את כל אלה.

עכשיו את אמורה לחוש נמרצת ורעננה יותר, ולעיתים זה מתבטא בחשק מיני מוגבר ותחושת נמרצות (אומנם בשליש הראשון של ההיריון החשק המיני ירד, בעיקר בגלל תופעות הלוואי והעייפות אבל לקראת השליש השני ההרגשה הכללית שלך משתפרת ויש עליה בחשק המיני).

אין איסור לקיים יחסי מין במהלך ההיריון ואף להגיע לאורגזמה, אלא אם קיימת הוראה רפואית אחרת. יחסי מין אינם גורמים להפלה של העובר – העובר נמצא בתוך שק מי השפיר ומוגן על ידי שרירי הרחם ודופן הבטן. רק לעיתים נדירות יש סיבות שונות בגללן צריך להימנע מקיום יחסי מין בהריון. לדוגמא – דימום לדני, כאבים בבטן תחתונה, התכווצויות של הרחם, הפרדות קרומים בשק ההריון, קיצור צוואר הרחם, שליה פתח המכסה את צוואר הרחם ועוד.

על מה חשוב להקפיד בשבוע 13 להריון?

חוסר בחומצה פולית בהריון הוא גורם סיכון גבוה ללידת תינוק עם ספינה ביפידה או מום אחר במערכת העצבים.  מומלץ על נטילת חומצה פולית כחודשיים טרם הכניסה להריון ובמהלך ההיריון כולו. ניתן לקחת בכדור נפרד או יחד עם תוספי ברזל או מולטי ויטמינים. המינון הוא 400 מיקרוגרם של חומצה פולית ליום. בנוסף, מומלצים גם מזונות עשירים בחומצה פולית טבעית כמו ירקות עם עלים ירוקים, קטניות ופירות הדר.

מה מומלץ לך לעשות?

במידה ועדיין לא עשיתם סקר ביוכימי שליש ראשון (בדיקה המשלבת בדיקת אולטראסאונד להערכת השקיפות העורפית של העובר  ובדיקת דם) –  זה ממש השבוע האחרון לבצע אותן (לגבי בדיקות אלה ראי בפרק שבוע 12 להריון).שקלול שתי הבדיקות יכול לנבא סטטיסטית עם דיוק של כ־85% האם הסיכון מוגבר לתסמונת דאון בעובר. בדיקות הסקר כלולות בסל הבריאות וכרוכות בהשתתפות עצמית  מועטה.

זה השבוע האחרון לבצע סקר ביוכימי שליש ראשון

החל משבוע 10 להריון וגם כעת קיימת אפשרות לבצע בדיקת דם נוספת  (בדיקת NIPT), שאינה ממומנת על ידי קופות החולים / משרד הבריאות אלא באופן פרטי בלבד וזאת לטובת הערכת תקינות מספר מוגבל של כרומוזומים בעובר. גם בדיקה דם זו היא בדיקת סינון סטטיסטית. אמנם ניתן לקבל מידע על מספר רב יותר של כרומוזומים בהשוואה לבדיקת סקר שליש ראשון ושני , אבל היא אינה מחליפה את בדיקת מי השפיר בה נבדקים בצורה מלאה כל 46 הכרומוזומים הקיימים בתא העוברי.

חושב להדגיש, בדיקת דם "במקום מי שפיר" אינה בדיקה אבחנתית ולא יכולה להחליף את בדיקת מי השפיר!

כאשר קיים בבדיקת הדם הזו חשד  לבעיה בכרומוזומים  – חובה לעשות מי שפיר כדיי לאמת בצורה מדויקת אם העובר חולה. גם במקרה ותוצאת בדיקת דם  תקינה  – קיימת עדיין אפשרות לפגיעה בכרומוזומים של העובר ועלול להיוולד ילד פגוע. רק בדיקת מי שפיר נותנת תשובה מדוייקת של מצב כל הכרומוזומים בעובר.

יש רופאים המבצעים את סקירת המערכות המוקדמת כבר בשבוע ה-13. הזמן המקובל הוא בין 14-16 שבועות. בבדיקה ניתן לאתר מומים אנטומיים בעובר. במקרה כזה תהיה לבני הזוג המלצה לעבור ייעוץ גנטי ויומלץ בדרך כלל על בדיקת מי שפיר וסקירת מערכות מאוחרת. בשלב זה של ההיריון התפתחות המוח עדיין לא הושלמה, ולכן צריך לעשות גם את הסקירה המאוחרת. בסקירת המערכות המוקדמת ניתן לקבוע ברמת דיוק סבירה את מין העובר.

מתלבטים מה היא הבדיקה הנכונה עבורכם? מחפשים רופא לביצוע הדיקור? פני אלי לייעוץ ואוכל לעזור לכם להבין מה הצעד הבא! 

יש לך שאלה?