בית פורומים פורום מי שפיר שקיפות עורפית ומי שפיר

מוצגות 5 תגובות – 1 עד 5 (מתוך 5 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    דינה כהן
    אורח

.יום טוב, אני בת 37, ממש בתחילת ההריון. אני מתכננת לעשות בדיקת מי שפיר (בגלל הגיל), האם אני יכולה לוותר על כל שאר בדיקות הסקר? שקיפות עורפית, חלבון עוברי וכו?
    הם כולם בודקים את אותו הדבר שמי השפיר מראים הרבה יותר מדוייק, לא?
    תודה מראש,
    דינה

פרופ' שלו
    מנהל בפורום

דינה שלום,

למרות שאת מתכוננת לעשות בדיקת מי שפיר, וטוב שכך, עדיין רלוונטי לבצע את בדיקת שקיפות העורפית , בדיקת סקר שליש ראשון ובדיקת סקר שליש שני {חלבון עוברי].

את בדיקת מי השפיר עדיף לעשות בין שבוע 17-20 [ על פי משרד הבריאות בין 16-23]. כך, שתקבלי את התשובות לגבי מצב הכרומוזומים של העובר החל משבוע 18-19.
    במידה ותתקבל תשובה לא תקינה ותהיי מעונינת להפסיק את ההריון – זה יתבצע החל משבוע 20 לערך [צריך לעבור ועדה לאישור הפסקת ההריון, צריך לקבוע מועד עם המחלקה המקבלת לאשפוז וכו].

בבדיקת שקיפות עורפית וסקר שליש ראשון, אשר מבוצעים בתחילת ההריון, תקבלי הערכה בדיוק של כ 80 אחוז לגבי הסיכון לסתמונת דאון. אם יעלה חשש שכזה, תוכלי לבצע במיידית בדיקת סיסי שליה [קראי על כך באתר] , לקבל תשוב בתוך 3 ימים ובמידת הצורך לסיים את ההריון כבר בשבועות 12-14 . יש לכך משמעות קלינית ונפשית חשובה.

לגבי בדיקת חלבון עוברי [סקר שליש שני להריון], בבדיקה זו נבדקים מדדים נוספים וחשובים שלא נבדקים בבדיקת מי שפיר [HCG E3] ואשר קשורים להתפתחות העובר והשליה.

כך שהייתי אומר, בדיקות סקר שליש ראשון ושני וכן בדיקת שקיפות עורפית באולטראסאונד – כולן חשובות. לאחר מכן – בדיקת מי שפיר. זה- "MUST".

במידה הנותרו שאלות – אשמח לעזור.
    פרופ' שלו

דינה
    אורח

תודה על התשובה המהירה!

דפנה
    אורח

שלום,
    אם בע"ה תוצאות מי השפיר תקינות והחלבון עוברי אינו תקין. אז למה מתייחסים?

פרופ' שלו
    מנהל בפורום

דפנה שלום,
    בדיקת החלבון העוברי מתייחסת לסיכון לתסמונת דאון אך גם לממצאים נוספים. באם נשללה תסמונת דאון בעובר על פי בדיקת מי שפיר, נותר לשלול ממצאים הקשורים ברמות גבוהות מידי של חלבון עוברי
    ואלה כוללים בעיות מבניות במערכת העצבים – במוח ועמוד השדרה, בכליות, מוצא חבל הטבור ודופן הבטן ועוד. לשלילת בעיות אלה יש לבצע סקירת מערכות מכוונת.
    כל טוב לך.
    פרופ' שלו

מוצגות 5 תגובות – 1 עד 5 (מתוך 5 סה״כ)
  • הפורום 'פורום מי שפיר' נסגר לדיונים ולתגובות חדשות.